Jazyk

+86-13967261180
Domů / Novinky / Novinky z oboru / Žáruvzdorný materiál s vysokým obsahem oxidu hlinitého: Průvodce výběrem tříd, vlastností a obložení
Tisk a události

Žáruvzdorný materiál s vysokým obsahem oxidu hlinitého: Průvodce výběrem tříd, vlastností a obložení

Vyzdívka pece zřídka selže, protože cihla „neměla dostatečně vysoký obsah oxidu hlinitého“. Selže, protože stupeň byl vybrán ze štítku místo z datového listu. Pravidelně vidíme pece na tepelné zpracování o teplotě 1 400 °C vyložené cihlou z 55 % oxidu hlinitého, která se během jednoho roku rozlouskne, zatímco v nedaleké peci o teplotě 1 600 °C se vyrábí podobná třída materiálu už šest let. Rozdíl je obvykle zatížení, atmosféra a design spoje, nikoli štítek palety.

Zde je tedy první závěr: „vysokohlinitý žáruvzdorný materiál“ popisuje rodinu s obsahem Al203 kdekoli od přibližně 45 % do více než 90 % a uvnitř tohoto pásma se žáruvzdornost při zatížení, objemová hustota a odolnost proti tepelným šokům mohou lišit faktorem tři nebo více. Dvě cihly se stejným jmenovitým obsahem oxidu hlinitého se mohou chovat jako různé materiály. Výběr musí začít od teploty horkého čela, mechanického zatížení a chemického prostředí, poté postupovat zpět k obsahu oxidu hlinitého, typu vazby a architektuře obložení.

Klíčové informace, než budete číst dále

  • Obsah Al203 určuje strop provozní teploty; typ vazby, pórovitost a hustota rozhodují o tom, jak blízko se k ní skutečně dostanete.
  • RUL (refractoriness under load) je jediné nejužitečnější číslo pro nosné horké čelo. Samotná žáruvzdornost vám řekne velmi málo.
  • Přidání izolace za pracovní vrstvu se obvykle vrátí rychleji než modernizace třídy cihel o jeden krok.

Co vlastně dělá žáruvzdorný "vysoký oxid hlinitý"

Běžná průmyslová definice je jednoduchá: žáruvzdorný materiál se stává „vysokým oxidem hlinitým“, jakmile jeho obsah Al203 překročí 45 %. Níže je klasifikován jako šamot; nad zhruba 90 % jde o žáruvzdorný korund. Minerologie vysvětluje chování. Jak oxid hlinitý stoupá, mikrostruktura se posouvá ze sklovité matrice bohaté na oxid křemičitý s rozptýleným mullitem ke struktuře mullit-korund a nakonec k tělu s převahou korundu s velmi malým množstvím skelné fáze.

Tento posun přináší vyšší žáruvzdornost, lepší odolnost proti strusce a zásadám a vyšší pevnost za tepla. Přináší také vyšší hustotu, vyšší tepelnou vodivost a u nejvyšších tříd znatelně nižší odolnost proti tepelným šokům. Cihla z 90% korundu, která přežije roky v ocelové pánvi, může prasknout po třech tepelných cyklech ve dveřích dávkové pece. Obsah oxidu hlinitého je filtr, nikoli odpověď.

třídy
Al₂O₃
Objemová hmotnost
Zjevná pórovitost
RUL (0,2 MPa)
Praktický horký obličej
Střední oxid hlinitý
45–60 %
2,2–2,4 g/cm³
18–22 %
1 350–1 450 °C
1 400–1 500 °C
Vysoký obsah oxidu hlinitého
60–75 %
2,4–2,6 g/cm³
16–20 %
1 450–1 520 °C
1 500–1 600 °C
Mullit-korund
75–90 %
2,7–3,0 g/cm³
15–19 %
1 520–1 600 °C
1 600–1 700 °C
korund
nad 90 %
3,0–3,3 g/cm³
16–20 %
nad 1600 °C
1 700–1 800 °C
Orientační rozsahy pouze pro hutné pálené cihly, uvedené pro ilustraci toho, jak široká může být jedna produktová řada. Konkrétní šarži vždy ověřte podle vlastní zprávy o zkoušce spíše než podle katalogové typické hodnoty.

Jedna věc, kterou stůl nemůže zobrazit, je obložení za pracovní plochou. Hustý horký povrch s vysokým obsahem oxidu hlinitého chrání plášť před teplem, otěrem a struskou, ale je také nejhorším izolantem ve stěně. Nejúčinnější pece spárují pracovní vrstvu s jednou nebo dvěma izolačními vrstvami, a to je místo, kde lehká vysoce hlinitá izolační šamotová cihla (typicky 0,6–1,0 g/cm³, zhruba 0,25–0,4 W/m·K při 800 °C) provádí těžké zvedání bez přenášení konstrukčního zatížení.

Lightweight High Alumina Insulating Fire Bricks Lehké izolační ohnivzdorné cihly s vysokým obsahem oxidu hlinitého Pro izolační vrstvy za horkým čelem porovnejte tyto třídy lehkých šamotových cihel podle hustoty, obsahu oxidu hlinitého a tepelné vodivosti. Zobrazit produkt →

Pět čísel, která rozhodují o tom, zda podšívka přežije

Listy specifikací jsou dlouhé, ale jen hrstka hodnot ve skutečnosti koreluje s výkonem v terénu. Právě o těch stojí za to polemizovat v technické recenzi.

Žáruvzdornost při zatížení (RUL)

Teplota, při které se vzorek deformuje o 0,5 % pod 0,2 MPa. Cihla s žáruvzdorností 1 750 °C může stále klesat při 1 450 °C, když nese svou vlastní váhu plus zatížení oblouku nebo střechy.

Objemová hmotnost and apparent porosity

Hustá cihla s vysokým obsahem oxidu hlinitého má obvykle hmotnost 2,4–3,0 g/cm³ s 15–22% zdánlivou pórovitostí. Nízká pórovitost zpomaluje pronikání strusky, ale zvyšuje vodivost a tepelné namáhání.

Pevnost v tlaku za studena (CCS)

Často 40–80 MPa pro pálené cihly s vysokým obsahem oxidu hlinitého. Řídí poškození při přepravě, ztrátu při manipulaci a odolnost vůči kontaktu s abrazivní náplní a 30% rozptyl mezi dodavateli je běžný.

Odolnost proti tepelným šokům

Hlášeno jako cykly zhášení vodou. Střední třídy oxidu hlinitého tolerují více cyklů než korund; vsázkové pece, dveře a víka pánví žijí nebo umírají na této hodnotě.

HMOR a plížení

Modul lomu za tepla při 1400 °C a rychlost tečení po dlouhém držení popisují pomalou deformaci. Tam, kde pece běží nepřetržitě měsíce, kampaň končí tečením, nikoli tavením.

Oxid křemičitý a úroveň nečistot

Volný oxid křemičitý, alkálie a oxidy železa v surovině vytvářejí skelnou fázi, která snižuje RUL. Požádejte o chemickou analýzu, nejen o hodnotu oxidu hlinitého.

Kde teplo (a peníze) skutečně opouští pec

Tepelné ztráty stěn jsou tišší náklady než selhání cihly a je nejjednodušší je modelovat před nákupem. Níže uvedená tabulka porovnává indikativní tepelný tok stěny pro pět vrstev obložení se stejnou teplotou 1 100 °C a okolní teplotou 60 °C, vyjádřeno ve W/m² plochy stěny.

1 250
880
640
420
300
Hustá HA izolační cihla
Hustá deka z HA vlákna
Hustá HA aluminovláknitá deska
Mikroporézní vláknitá deska
Optimalizovaná hybridní konstrukce

Zajímavostí není první takt, ale poslední dva. Přechod od zdi z cihel a přikrývek na vrstvenou stavbu s keramickou vláknitou deskou s vysokým obsahem oxidu hlinitého a mikroporézním podkladem obvykle opět sníží ztráty stěny na polovinu a přírůstkové náklady na materiál jsou zlomkem rozpočtu pracovní vrstvy. Pokud chcete pochopit, jak je samotná struktura desky navržena pro tuto povinnost, toto rozdělení struktura keramických vláken s vysokým obsahem oxidu hlinitého stojí za přečtení vedle vašeho výkresu podšívky.

Alumina Ceramic Fiber Board for Furnace Linings Alumina Keramická vláknitá deska pro obložení pecí Tuto desku použijte tam, kde vrstvená stěna pece vyžaduje odolnost proti přímému plameni, nízkou tepelnou vodivost a jakost vhodnou pro horké čelo. Zobrazit produkt →

Kde se spotřebovávají žáruvzdorné materiály s vysokým obsahem oxidu hlinitého

Spotřeba se koncentruje všude tam, kde se kombinuje teplota, mechanické zatížení a chemie. Níže uvedené rozdělení je indikativní pohled na celosvětovou vysokou poptávku po oxidu hlinitém podle odvětví, který je užitečný hlavně pro posouzení toho, které způsoby selhání jsou ve vašem segmentu nejdůležitější.

  • Ocel — 42 %: pánve, ohřívací pece, vysokopecní kamna, šoupátka. Dominuje strusková a zátěžová odolnost.
  • Cement — 18%: přechodové a hořlavé zóny, kde dochází k alkalickému napadení a abrazi.
  • Sklo — 12 %: nástavba nádrží a regenerátory, kde dominuje tečení a těkavé látky.
  • Neželezná metalurgie — 11 %: hliníkové, měděné a zinkové pece s velkým stykem s tavidlem.
  • Petrochemie a energie — 10 %: spalovny, reformátory a kotle s tepelným cyklem.
  • Keramika, elektronika a další — 7 %: pecní nábytek, slinovací a laboratorní pece.

Výběrová sekvence, která se vyhne většině chyb

Propracování těchto kroků v pořádku zabere možná hodinu a zabrání drahému druhu přepracování, protože každé pozdější rozhodnutí závisí na dřívějších.

  1. Upravte teplotu horkého povrchu a atmosféru. Oxidační, redukční a vakuové podmínky mění, který vazebný systém je přijatelný, a cihla s fosfátovou vazbou může být špatnou volbou tam, kde je přítomen vodík nebo CO.
  2. Zmapujte mechanickou povinnost. Nese povrch obloukové zatížení, abrazivní náplň nebo nic než svou vlastní hmotnost? Tato jediná otázka rozhoduje o tom, zda potřebujete RUL nad 1 500 °C, nebo můžete akceptovat střední třídu oxidu hlinitého.
  3. Charakterizujte chemii. Zásaditost strusky, alkalické páry a oxid železa napadají každý jinou část mikrostruktury a 75% cihla s vysokým obsahem volného oxidu křemičitého může v peci bohaté na alkálie ztratit na dobře vyrobenou 60% cihlu.
  4. Nastavte architekturu obložení, včetně teplot rozhraní. Specifikujte teplotu na hranici pracovní vrstvy/izolace; toto číslo, nikoli horká plocha, určuje, který izolační materiál je povolen.
  5. Vyžádejte si data šarže. Požádejte o RUL, CCS, zdánlivou pórovitost, lineární změnu ohřevu a tepelnou vodivost ze stejné výrobní šarže, kterou obdržíte, nikoli obecný certifikát z jiného roku.
  6. Naplánujte spoje a kotvy. Přídavek na dilataci, výběr malty nebo betonu a rozteč kotev způsobují velký podíl časných poruch, i když je samotná cihla správná.

Aritmetika návratnosti je jednoduchá. Vezměte si stěnu pece o velikosti 30 m², která běží 6 000 hodin ročně. Řezání toku stěn o 350 W/m² ušetří 10,5 kW, tedy asi 63 000 kWh ročně, což při 0,10 na kWh je zhruba 6 300 za rok. To je obvykle více než cenový rozdíl mezi průměrnou a optimalizovanou izolační vrstvou a opakuje se každý rok kampaně.

Nano Microporous Insulation Board for High-Temperature Furnaces Nano mikroporézní izolační deska pro vysokoteplotní pece Tato deska je vhodná pro optimalizované izolační sestavy, kde velmi nízká tepelná vodivost a nízká akumulace tepla zlepšují návratnost na vysokoteplotních stěnách pece. Zobrazit produkt →

Poznámky k údržbě, testování a shodě

Výstelka s vysokým obsahem oxidu hlinitého je spotřební materiál a jeho zbývající životnost lze spíše sledovat než hádat. Několik zvyků dělá rozdíl mezi plánovanou výměnou a neplánovanou odstávkou.

  • Po uvedení do provozu zaznamenejte základní linii tepelného zobrazování pláště a poté opakujte čtvrtletně při stejném zatížení. Stoupající horké místo je nejčasnějším spolehlivým signálem ztenčování výstelky nebo otevírání spojů.
  • Kontrolujte dilatační spáry, stav kotvy a smrštění vláken po třech a šesti měsících během prvního roku. Vláknité obložení obvykle vykazuje většinu svého smrštění během prvních několika set hodin.
  • Uchovávejte dokumentaci šarže: klasifikaci GB/T 2988 nebo ASTM C27 pro cihly, zkušební metody EN 1402 pro monolitické materiály a dokumentaci dodavatele ISO 9001 nebo CE jako kvalifikační obrazovku. Většina dodavatelů je sama deklaruje, takže je spárujte s vlastní vstupní kontrolou.
  • Po jakékoli změně procesu znovu zkontrolujte chemii. Nové tavidlo, jiná směs šrotu nebo přechod ze vzduchu na dusíkovou atmosféru mohou znehodnotit jakost, kterou jste vybrali před dvěma lety.
  • Spíše než náklady na cihlu sledujte náklady na tunu produktu. Levnější třída, která vyžaduje výměnu dvakrát častěji, je zřídkakdy levnější obložení a výpočet lze snadno předložit nákupnímu týmu.

Pokud revidujete stávající výkres vyzdívky nebo plánujete modernizaci pece, náš technickou podporu tým může zkontrolovat data horké plochy, teploty rozhraní a výběr materiálu před zmrazením specifikace.

Žáruvzdorný materiál s vysokým obsahem oxidu hlinitého není jediný produkt, který můžete specifikovat jedním číslem. Jedná se o řadu, která obsahuje od 45 % do více než 90 % Al₂O₃ a výkonnostní rozdíly v tomto rozsahu jsou větší než rozdíly mezi vysokým obsahem oxidu hlinitého a šamotem. Vyberte si jakost mezi teplotou horkého povrchu, zatížením a chemií, ověřte to pomocí údajů RUL a pórovitosti specifických pro šarži a považujte izolaci za investici s vypočítatelnou návratností spíše než jako volitelný doplněk. V tomto pořadí se většina selhání obložení stane předvídatelnými událostmi namísto překvapení.

Doporučené články
  • Jaké jsou hlavní problémy hliníkových silikátových dřevovláknitých desek?

    Introduction: Hlinitokřemičitá dřevovláknitá deska je v současné době vysoce výkonným izolačním materiálem. Hliníková silikátová dřevovláknitá deska m...

  • Jaké jsou vlastnosti hliníkové silikátové dřevovláknité desky?

    Introduction: Výrobky z hlinitokřemičitanových žáruvzdorných vláken se vyrábějí selektivním zpracováním pyroxenu, vysokoteplotním tavením, vyfukováním do...

  • Jaká je struktura keramických vláknitých desek s vysokým obsahem oxidu hlinitého?

    Introduction: 1、 Tvarované obložení pece z keramických vláken pro desky z keramických vláken s vysokým obsahem oxidu hlinitého Tvarované obložení pece z...

KONTAKTUJTE NÁS