Jazyk

+86-13967261180
Domů / Novinky / Novinky z oboru / Vysokoteplotní žáruvzdorné materiály: stupně, limity a nákupní rizika
Tisk a události

Vysokoteplotní žáruvzdorné materiály: stupně, limity a nákupní rizika

Procesní technik, který dimenzuje vyzdívku pro pec pro odstraňování pojiva a spékání o teplotě 1300 °C, obvykle skončí se třemi nabídkami na stole: hutná šamotová cihla za nejnižší jednotkovou cenu, izolační šamotová cihla 0,8 g/cm³ uprostřed a modulový systém z keramických vláken 128 kg/m³ nahoře. Pořadí jednotkové ceny a pořadí celkových nákladů zřídka ukazují na stejnou možnost a důvod je ve dvou číslech, které nikdo neuvádí: teplota při nepřetržitém používání a hmotnost obložení.

Krátká odpověď: vybrat vysokoteplotní žáruvzdorné materiály nejprve kontinuální pracovní teplotou a chemií pece, poté hustotou a tepelnou vodivostí. Výstelka překročená teplotou, ale příliš hustá na hmotu plýtvá energií při každém cyklu; podšívka nedostatečně specifikovaná na chemii nebo smrštění selže během několika měsíců, ať to stojí cokoliv.

Většinu specifikací pokrývají dvě pravidla: klasifikační teplota je výsledkem testu, nikoli provozním hodnocením, a horká plocha musí být zvolena pro nejhorší hodinu, kterou kdy pec uvidí, nikoli pro průměrný den.

Níže uvedené srovnání je to, které stojí za to provést před cenou. Čísla jsou typické publikované rozsahy pro běžné komerční jakosti; sortiment tepelně izolačních materiálů podrobněji popisuje možnosti na bázi vláken.

Teplotní třída je na prvním místě, vše ostatní až na druhém místě

Žáruvzdorná literatura odděluje normální žáruvzdorné materiály s teplotou tání kolem 1580–1780 °C (standardním příkladem je šamot) od žáruvzdorných materiálů s vysokými teplotami přibližně 1780–2000 °C (typy na bázi chromitu). Teplota tavení vám říká, že se materiál neroztaví; vypovídá velmi málo o tom, zda podšívka přežije pět let cyklistiky. Pro vláknitou izolaci je ekvivalentním číslem klasifikační teplota, měřená 24hodinovou zkouškou smrštění, a nepřetržitý provoz je normálně nastaven o 100–150 °C pod ní.

Materiál
Nepřetržité používání
Objemová hmotnost
Kam se to hodí
Typický režim selhání
Šamotová cihla (42–45 % Al2O3)
≤1300 °C
2,1–2,3 g/cm³
Abrazivní a alkalické zóny
Odlupování po jízdě na kole
Cihla s vysokým obsahem hliníku (70–80 %)
≤1500–1600 °C
2,5–2,8 g/cm³
Nosné horké plochy
Trhliny způsobené tepelným šokem
Deka z hlinito-silikátových vláken (třída 1260)
1100–1150 °C
96–128 kg/m³
Zálohování a nízkohmotný horký obličej
Smrštění nad hodnocením
Deska z hliníkového vlákna (třída 1400)
1250–1300 °C
300–400 kg/m³
Pevné horké čelo, dávkové pece
Praskání hran u kotev
Polykrystalické mullitové vlákno (třída 1600)
1450–1500 °C
130–200 kg/m³
1500–1600 °C komory
Kontrola nákladů a prachu
Nano mikroporézní deska
≤1000 °C
200–240 kg/m³
Tenká záloha v těsných dutinách
Ztráta vakua při propíchnutí
Poznámka k tabulce: hodnoty trvalého použití předpokládají čisté oxidační atmosféry; redukční plyny, alkalické výpary a sloučeniny olova nebo boru snižují použitelný strop a vyžadují spíše změnu jakosti než silnější obložení.

Vlákno versus cihla: Skladování tepla je skrytá cena

Uložené teplo se škáluje s hustotou, měrným teplem a tloušťkou vrstvy skutečně nasáklé na teplotu. Pro 200 mm vyzdívku vyhřívanou na zhruba 1000 K má plně nasáklá vrstva hutné šamotové cihly řádově 100–120 kWh na metr čtvereční, izolační šamotová cihla s 0,8 g/cm³ asi 40–50 kWh a vláknitý systém 128 kg/m³ pouze 6–8 kWh. V peci s denním cyklem tento rozdíl obvykle převáží ztráty ve stěně.

100
45
7
Hustá šamotová cihla
IFB, 0,8 g/cm³
Vláknový modul, 128 kg/m³
Index: akumulované teplo v napuštěné vrstvě 200 mm vyzdívky, hutná cihla = 100.

Kompromis je mechanický. Vlákno nemá žádnou nosnou kapacitu, eroduje pod vysokorychlostním plynem a nemělo by přijít do styku s roztaveným kovem nebo těžkou struskou. Funkční vzor je vláknitá horká plocha s hustou cihlovou nebo odlévanou zónou opotřebení, kde dopadá náboj nebo plamen, a vláknitá záloha, kde je jediným úkolem udržet teplo.

NC Ceramic Fiber Blanket for Thermal Insulation Backup Deka z keramických vláken NC pro zálohování tepelné izolace Prohlédněte si tuto dvojitou jehlou děrovanou přikrývku, kde vlákno slouží jako tepelná záloha, nikoli zátěžová horká plocha; stupně rozpětí 1260–1600°C. Zobrazit produkt →

Co musí prokázat žáruvzdorný datový list

Většina chyb ve specifikaci se na datovém listu objevuje jako vágní štítky, nikoli jako chybějící čísla. Před schválením známky zkontrolujte těchto šest položek:

  • Teplota zkoušky smrštění. Hodnota 3 % znamená málo, pokud není uvedeno po 24 hodinách při vaší nastavené hodnotě, nikoli při klasifikační teplotě.
  • Vodivost při střední teplotě. Uváděné hodnoty by měly jmenovat průměr, například 0,12–0,20 W/m·K při 800 °C průměr pro pokrývku 128 kg/m³; číslo 25 °C je marketing.
  • Chemie. Obsah Al2O3 odděluje 1260-grade od 1400-materiálu a Fe2O3 pod asi 0,5 % záleží na redukčních atmosférách nebo vodíku.
  • Zastřelený obsah. Přibližně 20 % nevláknitých částic se s přikrývkami špatně manipuluje a uvolňují prach při řezání.
  • Tolerance hustoty a tloušťky. Typicky ±10 % na hustotě a ±2 mm nebo ±5 % na tloušťce; lehký kotouč dodávaný o 10 % pod jmenovitou hustotou ztrácí měřitelný podíl na své izolační hodnotě.
  • Rozsah vyhoření pojiva. Organická pojiva se spálí zhruba mezi 200 a 350 °C, takže první zahřátí vyžaduje větrání a pomalý náběh.

Desky jsou praktickou odpovědí tam, kde musí horký povrch zůstat plochý a držet tvar, například v dávkové mufle nebo v krytu pece. Stojí více za metr čtvereční než přikrývka a jsou méně shovívavé u kotev, takže na posouzení výkresu záleží stejně jako na kvalitě materiálu.

Alumina Ceramic Fiber Board for Flat Hot-Face Linings Alumina Keramická vláknitá deska pro ploché horké obklady Zvažte tuto desku, kde plochá, tvarově stálá horká plocha musí odolávat plameni a proudění plynu; k dispozici v jakostech NC1260–NC1800. Zobrazit produkt →

Kam jde tonáž: rozdělení aplikací

Poptávka po vysokoteplotních žáruvzdorných materiálech následuje po odvětvích, která nepřetržitě provádějí horké procesy. Níže uvedené rozdělení je indikativní vzor pro spotřebu v těžkém průmyslu, užitečný pro posouzení toho, které servisní podmínky dodavatel nejčastěji splňuje, nikoli statistický průzkum.

  • Železo a ocel – asi 34 %
  • Keramika a sklo – asi 21 %
  • Petrochemie a rafinace – asi 15 %
  • Neželezné kovy – asi 12 %
  • Tepelné zpracování a výkon – asi 10 %
  • Laboratorní a jiné – asi 8 %

Přečtěte si to jako nápovědu o režimech selhání. Uživatelé oceli a cementu se obávají alkalického napadení a oděru; uživatelé keramiky a skla se obávají kontaminace a tepelného šoku; laboratorní a pilotní uživatelé se obávají flexibility malých šarží a opakovatelné rovnoměrnosti teploty. Dodavatel, jehož katalog je postaven na elektrických pecních komorách, bude obvykle silnější v poslední skupině než v odolnosti proti strusce.

Pětikroková výběrová sekvence

Spuštěním sekvence v pořadí se vyhnete běžné chybě při vybírání materiálu před zapsáním povinnosti.

1. Napište povinnost

Špičková teplota a doba zdržení, atmosféra, kontaminanty, mechanické zatížení, rychlost plynu a četnost cyklů pece za týden.

2. Převést s okrajem

Nastavte nepřetržité používání 100–150 °C nad pracovní nastavenou hodnotu pro vlákno nebo o jednu třídu tavení nad vrcholem pro cihlu.

3. Vyberte architekturu

Pouze vlákno, vlákno přes IFB nebo hustá otěrová plocha se zálohou vláken. Před objednáním materiálu nakreslete rozvržení kotvy.

4. Ověřte data

Smrštění při nastavené hodnotě, vodivost při střední teplotě, chemie, tolerance hustoty a protokol o zkoušce šarže spojený s dodanou šarží.

5. Naplánujte si první rozjížďku

Křivka vyhoření pojiva, dilatační spáry, upevňovací body a větrání, písemně dohodnuté před zahájením instalace.

Tam, kde je potřeba nejvyšší teplota, přenáší polykrystalické mullitové vlákno horkou plochu při 1500–1600 °C bez hmotného postihu cihel, za cenu, která má smysl pouze tehdy, když je komora malá, cyklování je časté nebo na čistotě záleží. Je to také třída nejcitlivější na kontaminaci, takže atmosféra pece a praxe vsázky musí být poctivě přezkoumány.

Polycrystalline Mullite Fiber Cotton for High-Temperature Insulation Polykrystalická mullitová bavlna pro vysokoteplotní izolaci Použijte toto lehké vlákno ze 72 % oxidu hlinitého tam, kde je provozní teplota 1500–1700 °C a nízká hmotnost; zkontrolujte atmosféru a zpoplatněte citlivost na kontaminaci. Zobrazit produkt →

Podrobnosti o instalaci, údržbě a shodě

Většina předčasných poruch obložení jsou poruchy instalace, nikoli poruchy materiálu. Ty opakující se stojí za to uvést pro jakoukoli kontrolu zadávání zakázek:

  • Dilatační spáry. Ponechte zhruba 1,5–2 % délky obložení při teplotě 1200 °C a vyšší; těsně přiléhající vláknová podšívka se vyboulí a otevírá mezery v modulech.
  • Stupeň a rozteč kotvy. 304 nerezové do asi 800 °C, 310 až asi 1100 °C, keramické kotvy mimo to, typicky ve středech 200–300 mm.
  • Vlhkost. Mokré vlákno ztrácí velkou část své izolační hodnoty a může se při prvním zahřátí odlupovat; skladujte utěsněné a suché a nikdy neinstalujte do zaplaveného pláště.
  • Kontrolní rytmus. Čtvrtletní vizuální kontroly horkých míst a těsnění dveří a každoroční tepelné zobrazování zachytí mezery ve smrštění dříve, než dojde k deformaci pláště.
  • Dokumentace. Požádejte o rozsah certifikátu ISO 9001 a jakékoli prohlášení CE spojené se skutečným produktem a zkušební normou, nikoli o obecné prohlášení společnosti; vyžádejte si aktuální bezpečnostní list pro vláknitý materiál.
  • Kontrola prachu. Hlinito-silikátové žáruvzdorné keramické vlákno je v některých jurisdikcích klasifikováno jako podezřelý karcinogen, takže řezání by mělo být uzavřené nebo mokré, s odsáváním a ochranou dýchacích cest na místě.

Detail instalace mění měřený výkon více, než většina kupujících očekává. Vyrovnání modulu, stlačení spoje a zapuštění kotvy rozhodují o tom, zda vypočtená vodivost přežije kontakt se skutečnou pecí; jsou zde uvedeny praktické kontroly vedení obložení pece z keramických vláken .

Funkčním pravidlem pro vysokoteplotní žáruvzdorné materiály je specifikovat v tomto pořadí: zatížení, chemie, spojitá teplota, potom hustota a cena. Pokud nabídka nemůže uvádět smrštění při vaší nastavené hodnotě a vodivost při pojmenované střední teplotě, není jakost ověřena bez ohledu na to, jak atraktivní cena vypadá. Kupte si vyzdívku, která vyhovuje cyklu, ve kterém pec skutečně běží, a úspory vložte do kotev, dilatačních spár a zdokumentovaného prvního zahřátí, kde je nejméně pravděpodobné, že se ztratí.

Doporučené články
  • Jaké jsou hlavní problémy hliníkových silikátových dřevovláknitých desek?

    Introduction: Hlinitokřemičitá dřevovláknitá deska je v současné době vysoce výkonným izolačním materiálem. Hliníková silikátová dřevovláknitá deska m...

  • Jaké jsou vlastnosti hliníkové silikátové dřevovláknité desky?

    Introduction: Výrobky z hlinitokřemičitanových žáruvzdorných vláken se vyrábějí selektivním zpracováním pyroxenu, vysokoteplotním tavením, vyfukováním do...

  • Jaká je struktura keramických vláknitých desek s vysokým obsahem oxidu hlinitého?

    Introduction: 1、 Tvarované obložení pece z keramických vláken pro desky z keramických vláken s vysokým obsahem oxidu hlinitého Tvarované obložení pece z...

KONTAKTUJTE NÁS