Jazyk

+86-13967261180
Domů / Novinky / Novinky z oboru / Izolační cihla s vysokým obsahem oxidu hlinitého: Třídy, tepelná data a průvodce výběrem
Tisk a události

Izolační cihla s vysokým obsahem oxidu hlinitého: Třídy, tepelná data a průvodce výběrem

Dávková pec o teplotě 1200 °C se po opětovném sestavení znovu zapne a o tři týdny později má vnější plášť zhruba o 18 °C vyšší teplotu než při uvedení do provozu. Nic se nezdařilo. Hořáky, regulační smyčka a termočlánky se všechny chovají stejně jako předtím. Co se změnilo, je obložení: hustá vrstva byla nahrazena cihlou s vyšším číslem oxidu hlinitého, vyšší pevností v tlaku za studena a zhruba dvojnásobnou tepelnou vodivostí. Na papíře to vypadalo jako upgrade. Uvnitř pece se to chovalo jako downgrade a plynoměr si toho všiml dávno předtím, než to udělal tým údržby.

Krátká odpověď: izolační cihla s vysokým obsahem oxidu hlinitého je vybrána na třech číslech, která se pohybují společně – obsah Al2O3, objemová hmotnost a tepelná vodivost – a správná cihla je ta nejlehčí, která si stále drží svůj tvar, objem a pevnost při vaší teplotě horkého povrchu. Procento oxidu hlinitého samo o sobě říká velmi málo o tom, zda podšívka ušetří energii nebo ji bude plýtvat.

Následuje praktický pohled na to, jak se tyto cihly chovají ve skutečných pecích: na jakostních třídách, na kterých záleží, na číslech, která obvykle chybí v cenové nabídce, a na kontrolách, které zabrání tomu, aby se z reline nestal opakovaný nákup.

Co vlastně je izolační cihla s vysokým obsahem oxidu hlinitého

Izolační cihla s vysokým obsahem oxidu hlinitého je hlinitokřemičitanový žáruvzdorný materiál, vytvořený polosuchým lisováním nebo litím, který si zachovává záměrně porézní strukturu místo toho, aby byl vypálen na plnou hustotu. V katalogových termínech se užitečné druhy pohybují mezi zhruba 45 % a 75 % Al2O3, se sypnou hmotností od asi 0,6 do 1,4 g/cm3 a jmenovitými provozními teplotami od 1200 °C do asi 1500 °C. To je řadí do jiné skupiny než lehké hliněné izolační cihly, které mají obecně obsah pod 46 % Al2O3, a husté cihly s vysokým obsahem oxidu hlinitého, které mají gramáž 2,4 až 2,8 g/cm3 a jsou navrženy tak, aby odolávaly zatížení a otěru spíše než aby udržovaly teplo uvnitř pece.

Porézní struktura je produktem. Pórovitost těchto cihel se běžně pohybuje od 45 % do 70 % a právě tento objem dutin ubírá hmotu, snižuje akumulaci tepla a zpomaluje vedení. Hustá cihla se stejným obsahem oxidu hlinitého je konstrukční materiál; porézní cihla se stejným obsahem oxidu hlinitého je tepelnou bariérou. Nejsou zaměnitelné a specifikace by měla rozlišovat před zadáním objednávky.

Obsah Al2O3

45 % až 75 % v izolačních třídách. Stanovuje žáruvzdornost, objemovou stálost a odolnost proti napadení struskou – nikoli izolační hodnotu.

Objemová hmotnost

0,6 až 1,4 g/cm3. Toto jediné číslo určuje akumulaci tepla, hmotnost vyzdívky a rychlost reakce pece na změnu nastavené hodnoty.

Provozní teplota

1200 °C až 1500 °C. Strop je stanoven vazebnou fází a smršťovacím chováním, nikoli samotným obsahem oxidu hlinitého.

Tepelná vodivost

Typicky 0,30 až 0,60 W/m·K při střední teplotě 350 °C. Toto je číslo, které se každý měsíc objeví na vyúčtování paliva.

Proč struktura pórů překonává číslo oxidu hlinitého

Teplo prochází izolační cihlou třemi paralelními cestami: vedením pevné látky podél krystalické matrice, vedením a prouděním plynu uvnitř pórů a sáláním přes stěny pórů. Pod asi 800 °C dominují pevné a plynné cesty a nejdůležitější je pórovitost. Nad 1000 °C se záření stává vážným přispěvatelem, a pak na velikosti pórů záleží stejně jako na objemu pórů – cihla plná velkých otevřených kanálů vyzařuje teplo poměrně efektivně, zatímco cihla postavená z jemných, do značné míry uzavřených pórů jej rozptyluje.

  • Zvýšení obsahu Al2O3 zlepšuje žáruvzdornost a objemovou stabilitu při zatížení, ale samo o sobě nesnižuje vodivost. Cihla s vysokým obsahem oxidu hlinitého a vysokou hustotou je špatným izolantem.
  • Uzavřené, jednotné póry potlačují jak proudění, tak záření. Viditelné otevřené póry, praskliny a laminace dělají opak a také vyvolávají průnik plynu.
  • Fáze mullitu a korundu, které se tvoří při vyšších úrovních oxidu hlinitého, odolávají smršťování, což je to, co udržuje strukturu spoje těsnou po stovkách tepelných cyklů.
  • Nízká akumulace tepla je samostatnou výhodou nízké vodivosti: lehká vyzdívka se zahřívá a ochlazuje rychleji, což zkracuje dobu cyklu u vsázkových pecí, i když se ztráty v ustáleném stavu nemění.

Proto dvě cihly mohou obě nést 60 % Al2O3 a chovat se úplně jinak. Zeptejte se na vodivost při definované střední teplotě a zeptejte se na strukturu pórů podle vlastních slov dodavatele.

Porovnání běžných známek vedle sebe

Níže uvedená tabulka odráží typické katalogové rozsahy pro čtyři rodiny nejčastěji uváděné pro stejnou pozici pece. S údaji zacházejte jako s orientačními hodnotami a potvrďte je se zprávou o zkoušce šarže pro konkrétní jakost, kterou kupujete.

Majetek
Hliněná izolační cihla
Izolační cihla s vysokým obsahem oxidu hlinitého střední třídy
Vysoce kvalitní izolační cihla z hliníku
Hustá cihla s vysokým obsahem oxidu hlinitého
Obsah Al2O3
30–46 %
48–60 %
62–75 %
75–90 %
Objemová hmotnost, g/cm3
0,6–1,0
0,9–1,1
1,1–1,4
2,4–2,8
Pevnost v tlaku za studena, MPa
1,5–3
3–6
5–10
50–80
Vodivost při 350 °C, W/m·K
0,25–0,35
0,35–0,45
0,45–0,60
1,20–1,60
Jmenovitá provozní teplota, °C
1000–1200
1300
1400–1500
1500–1700
Tabulka: typické katalogové rozsahy pro čtyři skupiny žáruvzdorných materiálů běžně uváděné pro stejnou polohu pece; vždy potvrďte podle protokolu o zkoušce šarže.

Stručné slovo o názvech jakosti: dodavatelé používají různé štítky pro stejné tělo, takže pomůže zkontrolovat odkaz typy a třídy izolačních šamotových cihel před porovnáním dvou nabídek řádek po řádku.

Lightweight Insulating Fire Bricks for High-Temperature Furnace Linings Lehké izolační protipožární cihly pro obložení vysokoteplotních pecí Hlinitokřemičitanové cihly s rovnoměrnou pórovitostí a nízkou tepelnou vodivostí, dimenzované na provoz 900–1550 °C; ověřte smrštění a vodivost při opětovném vypalování před porovnáním cenových nabídek. Zobrazit produkt →

Čísla, která se v datovém listu objevují jen zřídka

Dvě metriky rozhodují o tom, zda obložení přežije tři roky nebo tři měsíce, a obě obvykle ve standardní nabídce chybí: trvalá lineární změna po opětovném zahřátí na zamýšlenou provozní teplotu a hodnota vodivosti při střední teplotě blízké skutečnému stavu stěny. Cihla, která se smrští o 1 % při 1400 °C, otevírá své spáry a otevřenými spárami uniká teplo a plyn po zbytek kampaně.

Níže uvedená tabulka indexuje tepelné ztráty v ustáleném stavu přes 300 mm obložení s 1200 °C horkým čelem. Nižší je lepší; hustá cihlová zeď je referenční na 100.

100
Hustá vysoká hliníková stěna
68
Izolační cihla, 1,3 g/cm3
47
Izolační cihla, 1,0 g/cm3 plus záloha
38
Stěna z vláknitého modulu s vysokým obsahem oxidu hlinitého

Vzor je konzistentní: jakmile je horká plocha chráněna proti smrštění a chemickému napadení, rozhodujícím faktorem je, jak málo hmoty za ní sedí. Všimněte si také, že mezera mezi středními a vysoce kvalitními izolačními cihlami je menší než mezera mezi jakoukoli izolační cihlou a hustou stěnou – užitečná připomínka, když dodavatel argumentuje pro prémiovou třídu pouze na základě obsahu oxidu hlinitého.

Kde se tyto cihly skutečně používají

Poptávka se koncentruje tam, kde pece běží nepřetržitě při 1100 °C až 1400 °C a kde plášť musí zůstat dostatečně chladný, aby chránil konstrukci a lidi kolem ní. Níže uvedená distribuce odráží typickou kombinaci projektů výstavby pecí a pecí.

  • 28 % — sklo, keramika a vyzdívky pecí
  • 24 % — hutnické pece a pece pro tepelné zpracování
  • 16 % — chemické a petrochemické procesní ohřívače
  • 12 % — spalovny a ekologické závody
  • 12 % — elektronika a nové zpracování materiálů
  • 8 % — laboratorní a výzkumné pece

Ve skle a keramice je cihla obvykle umístěna jako horká vrstva podložená lehčí izolační vrstvou. Při tepelném zpracování se častěji používá jako mezivrstva mezi hustou pracovní podšívkou a vláknitou přikrývkou. Při spalování a chemickém provozu je v důsledku působení alkálií a chloridů prioritou obsah oxidu hlinitého a nízká otevřená pórovitost před vodivostí, protože vadná horká plocha odstraní veškeré tepelné výhody během týdnů.

Výběr a návratnost: Praktická sekvence

Projděte tyto kroky v daném pořadí. Přeskočení třetího kroku je nejčastější a nejdražší chyba.

  1. Opravte pracovní bod. Teplota horkého čela, atmosféra, expozice alkáliím nebo strusce a zda pec pracuje denně nebo běží nepřetržitě.
  2. Nejprve zvolte hustotu, poté oxid hlinitý. Vyberte nejlehčí cihlu, která přežije provozní bod, a potvrďte, že hladina Al2O3 je dostatečná pro chemickou odolnost.
  3. Požadujte trvalou lineární změnu. Zeptejte se na hodnotu při skutečné provozní teplotě. Cíl ±0,3 % nebo lepší je rozumným měřítkem pro třídy izolace.
  4. Přizpůsobte sílu zatížení. Cihla o síle 3 MPa je v podložce v pořádku; není v pořádku jako nepodepřený rozpětí ve vysoké zdi.
  5. Navrhněte podšívku jako vrstvy. Horká plocha, izolační vrstva, záloha vláken. Každá vrstva má teplotní limit a rozhraní musí zůstat pod ním.
  6. Kupujte podle nákresu, ne podle popisu. Tolerance rozměrů a přídavek spoje rozhodují o tom, jak těsná je hotová stěna ve skutečnosti.

Při návratnosti spusťte aritmetiku v kilowatthodinách spíše než v ceně cihel. Vezměte vsádkovou pec o objemu 4 m3 při 1200 °C, která nese přibližně čtyři tuny husté vyzdívky. Přemístěním horké vrstvy na izolační cihlu 1,0 až 1,1 g/cm3 a její podložení vlákny odstraní více než tunu hmoty obložení. Pokud se zkrátí 45 minut od každého zahřátí a pec běží dva cykly denně, ušetřená energie za měsíc je podstatná ve srovnání s mírným příplatkem za cihlu. Návratnost jednoho nebo dvou čtvrtletí je reálná ve většině tarifních prostředí; přesné číslo závisí na místní ceně energie a profilu cyklu.

Ceramic Fiber Heating Module Block for Electric Resistance Furnaces Blok topného modulu z keramických vláken pro elektrické odporové pece Elektrický topný modul na bázi vláken se zabudovaným odporovým drátem, použitelný do 1300 °C a postavený pro rovnoměrnou teplotu pece, rychlý ohřev a snadnou instalaci. Zobrazit produkt →

Poznámky k instalaci, údržbě a shodě

Většina předčasných poruch izolačních obkladů jsou spíše instalační problémy než problémy s materiálem. Většině z nich brání několik zvyků.

  • Udržujte spáry malty tenké, obvykle 1 až 2 mm, a použijte maltu odpovídající úrovni oxidu hlinitého v cihle, aby se spoj nesmršťoval rychleji než cihla.
  • Umožněte kontrolovanou expanzi. Jako pracovní údaj ponechte zhruba 1,5 až 2 mm přídavku na dilataci na metr délky stěny a opakujte to v rozích.
  • Vysušte pomalu. Plán stupňovitého zahřívání, který se drží na 120 °C a 350 °C, odstraňuje zbytkovou vlhkost předtím, než je obložení vyzváno k provedení.
  • Po každé kampani zaznamenávejte teploty skořápky v pevných bodech. Posun o 15 až 20 °C během několika měsíců je prvním signálem, že se horký povrch začal smršťovat nebo praskat.
  • Dodržujte zdokumentovaný interval kontroly. Inspekce žáruvzdorných materiálů je obvykle vázána na bezpečnostní rutinu zařízení pro tlakové nádoby nebo pece a auditoři požadují záznamy.

Pokud jde o shodu, požádejte o systém jakosti za certifikátem spíše než samotný certifikát – dodavatel pracující podle uznávaného systému managementu kvality a případně s evropským označením shody bude obvykle schopen poskytnout údaje ze zkoušek na úrovni šarže o hustotě, pevnosti a změně ohřevu. Pravidla pro likvidaci použitého žáruvzdorného materiálu se také liší podle regionu; S použitým hlinitokřemičitanovým materiálem se obecně zachází jako s inertním průmyslovým odpadem, ale před demoliční kampaní se na místě potvrdí. Pokud problém s obložením vyžaduje technický druhý názor, výrobce technickou podporu kanál je obvykle rychlejší než nezávislá laboratoř.

Compound Fiber Module Block for Industrial High-Temperature Furnace Linings Složený vláknitý modulový blok pro průmyslové obložení vysokoteplotních pecí Celovláknový prefabrikovaný blok se zabudovanými kotvami, nízkou tepelnou vodivostí, nízkou tepelnou kapacitou a nízkou hustotou pro vysokoteplotní vyzdívky průmyslových pecí. Zobrazit produkt →

Izolační cihla s vysokým obsahem oxidu hlinitého je jednoduchý produkt, který má za sebou složité rozhodování o nákupu. Figurka z oxidu hlinitého prodává cihlu; hustota, křivka vodivosti a smrštění při opětovném ohřevu rozhodují o tom, zda se obložení vyplatí. Získejte tyto tři do nabídky, trvejte na návrhu vrstvy a další řádek se v energetické zprávě zobrazí jako úspora, nikoli jako překvapení o 18 °C na plášti.

Doporučené články
  • Jaké jsou hlavní problémy hliníkových silikátových dřevovláknitých desek?

    Introduction: Hlinitokřemičitá dřevovláknitá deska je v současné době vysoce výkonným izolačním materiálem. Hliníková silikátová dřevovláknitá deska m...

  • Jaké jsou vlastnosti hliníkové silikátové dřevovláknité desky?

    Introduction: Výrobky z hlinitokřemičitanových žáruvzdorných vláken se vyrábějí selektivním zpracováním pyroxenu, vysokoteplotním tavením, vyfukováním do...

  • Jaká je struktura keramických vláknitých desek s vysokým obsahem oxidu hlinitého?

    Introduction: 1、 Tvarované obložení pece z keramických vláken pro desky z keramických vláken s vysokým obsahem oxidu hlinitého Tvarované obložení pece z...

KONTAKTUJTE NÁS