Jazyk

+86-13967261180
Domů / Novinky / Novinky z oboru / Typy izolace průmyslových potrubí: Teplotní limity a výběr materiálu
Tisk a události

Typy izolace průmyslových potrubí: Teplotní limity a výběr materiálu

Sběrač nasycené páry DN100 běžící při 300 °C a stoupací vedení chlazené vody 40 °C potřebují „izolaci potrubí“, ale téměř nic na těchto dvou úlohách není stejné. Parní vedení představuje problém s tepelnými ztrátami a ochranou personálu; chlazené potrubí představuje problém s kondenzací a parotěsnou zábranou. Chyba v rodině stojí mnohem víc, než je cenový rozdíl mezi materiály, a proto se většina chyb ve specifikaci objeví dva nebo tři roky po uvedení do provozu jako spálená pojiva, prasklé části nebo napadení nerezové oceli chloridy.

Krátká odpověď: stínění průmyslových izolací potrubí nejprve trvalou provozní teplotou, poté vystavením vlhkosti a poté rizikem chloridů všude tam, kde se jedná o austenitické nerezové materiály. Při teplotách pod zhruba 450 °C většinu povinností pokrývají skleněné vlákno a minerální vlna; od 450 °C do 650 °C přebírá křemičitan vápenatý a aerogel; nad 650 °C pouze systémy keramických vláken – hlinitokřemičitanové profily, přikrývky, desky a polykrystalické mullitové třídy – zůstávají uvnitř svých limitů bez snížení výkonu.

Šest typů, seřazených podle teploty, kterou skutečně přežívají

Materiálové listy uvádějí klasifikační teplotu: bod, při kterém se laboratorní vzorek smrští o definované procento. To není teplota, kterou produkt udržuje v provozu. U vláknité izolace udržujte nepřetržité zatížení 100–150 °C pod klasifikačním číslem a přidejte rezervu tam, kde trubka vibruje, tepelně cykluje nebo má nerezový povrch. Na základě toho se šest rodin čistě třídí.

Sklolaminátové sekce

Předtvarované a štěpené, obvykle uzavřené v blízkosti 450 °C, s k kolem 0,040 W/m·K při střední teplotě 200 °C. Levné, hojně skladované, rychle se vejdou do malého otvoru. Pojivo se začíná vypalovat zhruba nad 350–400 °C, a jakmile je vlákno nasáklé, výkon se již nikdy plně nevrátí.

Minerální (kamenná) vlna

650–750 °C, hustší a odolnější proti ohni než skelná vata, výchozí pro parní rozvody a potrubí kotlů. Špatně odvádí vodu, takže potřebuje opláštění a parotěsnou zábranu pro provoz za studena. Obsah výstřelu a usazování vibrací časem snižují instalovanou tloušťku.

Křemičitan vápenatý

Dobrá do cca 650 °C s vysokou pevností v tlaku, proto se objevuje na rozvodech horkého oleje, na podpěrných sedlech a všude tam, kde musí izolace unést pěší provoz. k je vysoká 0,06–0,07 W/m·K a vyluhovatelný chlorid musí být ověřen předtím, než se dotkne potrubí 304 nebo 316.

Buňkové sklo

Uzavřená buňka, od -200 °C do zhruba 430 °C, s v podstatě nulovou absorpcí vody – nejsilnější varianta pro podzemní, chlazené a LNG potrubí. Je křehký, při nárazu praská a vyžaduje přesnou přípravu potrubí. Nejedná se o vysokoteplotní materiál.

Aerogelová deka

650 °C s k kolem 0,018–0,023 W/m·K, takže 10 mm často nahradí 30–40 mm minerální vlny v přetížených oblastech a za trasováním. Náklady na krychlový metr jsou nejvyšší ze skupiny a nadměrné stlačení během montáže tiše narušuje výhody.

Keramické vlákno (hlinito-křemičitan, mullit)

1260 °C klasifikace pro standardní hlinitokřemičitan; Polykrystalický mullit a oxid hlinitý dosahují 1500–1600 °C. Nízká akumulace tepla, vysoká odolnost proti tepelným šokům, dodává se jako předtvarované trubkové profily, deky, desky a vakuově tvarované tvary. Nejedná se o parozábranu, takže o životnosti stále rozhoduje opláštění.

Nad 650 °C je prvních pět rodin mimo spor. Kouřovody pecí, výstupní sběrače reformátoru, výfukové kanály pece, vedení hořáků a kryty přípojnic patří ke keramickým vláknům: hlinitokřemičitanové sekce do 1260 °C, polykrystalické druhy, kde je 1500 °C rutina. Na hustotě záleží stejně jako na chemii – 128–160 kg/m³ je typické pro předtvarované potrubí, zatímco desky 180–200 kg/m³ jsou vhodné pro rovné povrchy a stěny kouřovodu.

V místě, kde tyto systémy obvykle selhávají, je instalace, nikoli chemie: spoje musí být stlačeny a těsně natupo, páskování rozmístěno podle tabulky výrobce a ponechána rezerva na roztažení. Poznámky k výkonu, výběru a instalaci trubkové části z keramických vláken v průmyslových pecích jít hlouběji do mechanické stránky této práce.

Ceramic Fiber Tube for High-Temperature Furnace Insulation Trubka z keramických vláken pro vysokoteplotní izolaci pece Vysokoteplotní žáruvzdorné trubkové části s odolností proti tepelným šokům a nízkou tepelnou vodivostí; užitečné tam, kde spolehlivost pece určuje kvalita instalace a střední teplota. Zobrazit produkt →

Porovnání typů na číslech, která mění účet

Publikované k-hodnoty jsou uváděny při střední teplotě, takže údaj naměřený při 50 °C lichotí každému materiálu na lince 400 °C. Níže uvedené srovnání používá střední teplotu 200 °C, která je blíže skutečnému provozu páry a horkého oleje.

Typ
Max trvale °C
k při 200 °C (W/m·K)
Hustota (kg/m³)
Typická povinnost
Hlavní riziko
Sklolaminát
450
0.040
60–100
Pára a horká voda do 400 °C
vyhoření pojiva; mokré vlákno
Minerální vlna
700
0.045
90–140
Parní rozvody, potrubí kotlů
Chlorid, výstřel, usazování
Křemičitan vápenatý
650
0.065
200–250
Horký olej, nosné sekce
Vyluhovatelný chlorid; křehký
Buňkové sklo
430
0.045
110–130
Chlazené, podzemní, LNG
Nárazové praskání
Aerogelová deka
650
0.020
100–200
Těsné prostory, ochrana osob
jednotkové náklady; komprese
Keramické vlákno
1260–1600
0,10–0,14
128–200
Kouřovody, reformátory, nad 650 °C
Není parozábrana; prach
Pouze orientační hodnoty pro screening podle specifikace; potvrďte hodnotu k při vaší skutečné průměrné teplotě a před uvolněním zkontrolujte vyluhovatelný chlorid u dodavatele.

Skrytá postava: Tepelná ztráta na metr, nikoli na metr čtvereční

Holé vedení DN100 při 300 °C spotřebuje několik stovek wattů na každý metr délky a tomuto číslu dominuje vnější povrch, nikoli stěna potrubí. Prvních 25 mm izolace udělá většinu práce; vše poté snižuje návratnost nákladů na materiál. Níže uvedený index porovnává relativní ztráty na metr pro vedení 300 °C v klidném vzduchu, s holou trubkou nastavenou na 100.

Holých 100
Cal-sil 50 mm: 12
Minerální vlna 50 mm: 10
Keramické vlákno 50 mm: 9
Aerogel 50 mm: 7
Keramické vlákno 100 mm: 5

Následují dvě praktická čtení. Za prvé, jakmile je potrubí izolováno, největší zbývající ztráty jsou téměř vždy mechanické: neizolované příruby, ventily, závěsy a mezery v dilatačních spárách. Za druhé, u vysokoteplotního potrubí je rozhodnutí mezi dvěma materiály zřídka kolem k. Jde o to, zda zvolený typ zůstane nedotčený po dobu deseti let při teplotě – o něco vyšší k, které přežije, překonává nižší k, které se smrští, popraská nebo kontaminuje povrch trubky.

Kde tyto typy ve skutečnosti končí

Při vysokoteplotní izolaci potrubí je rozdělení mezi sektory poměrně stabilní. Níže uvedená orientační distribuce odráží spíše typický projektový mix než publikovaný průzkum trhu, ale vysvětluje, proč dodavatelé udržují naživu šest rodin, místo aby se spokojili s jednou.

Petrochemie a rafinace – 32 %
Výroba energie a distribuce páry – 24 %
Metalurgie a tepelné zpracování — 20 %
Chemické zpracování – 14 %
Sklo, keramika a další – 10 %

Při nákupu záleží na vzoru. Projekt distribuce páry může být standardizován na jedné skupině minerální vlny a jednom detailu opláštění. Hutnírna s kouřovodem, pánvovými předehřívači a pecemi na tepelné zpracování ve stejné budově obvykle končí provozem dvou systémů vedle sebe: minerální vlny nebo křemičitanu vápenatého na inženýrském potrubí, keramické vlákno ve vysokoteplotní dráze.

Pětikroková výběrová sekvence, která přežije recenzi

1

Napište návrhový základ. Trvalá teplota, teplota přetížení nebo odchylky a její trvání, okolní podmínky, umístění uvnitř nebo venku, vystavení větru a zda je vedení austenitické nerezové. Chybějící údaj o výchylce je jedinou nejčastější příčinou změny specifikace.

2

Obrazovka podle teploty a chemie. Odstraňte jakýkoli vláknitý produkt v rozmezí 100–150 °C od jeho klasifikačního limitu a jakýkoli tuhý produkt v rozmezí 10–15 % jeho stropu. U nerezové oceli si vyžádejte výsledek vyluhovatelných chloridů podle ASTM C871 a potvrďte, že materiál splňuje ASTM C795.

3

Nastavte cíl, ne tloušťku. Definujte přípustné tepelné ztráty na metr a maximální povrchovou teplotu tam, kde je možný kontakt – 60 °C je obvyklý strop pro ochranu osob. Tloušťka pak vypadne z výpočtu místo toho, aby byla zkopírována ze starého výkresu.

4

Detail systému, nejen materiálu. Dvě vrstvy s odstupňovanými spoji o celkové tloušťce zhruba 100 mm, dilatační spáry v intervalech na horkých linkách, opláštění z hliníku nebo nerezu s utěsněnými přesahy a rozestupy pásků převzaty z tabulky výrobce spíše než ze zvyku.

5

Ověřte až poté. Tepelné zobrazování a bodové hodnoty tepelného toku při uvádění do provozu odhalují spáry, stlačené části a vynechané ventily, když je dodavatel stále na místě. Požádejte o plán kontrol a testů před zahájením práce, nikoli po ní.

Tam, kde pevný systém horké plochy vyhovuje geometrii lépe než ovinutá sekce – stěny kouřovodu, dvířka pece, křidélka hořáku a ploché potrubí – deska na bázi oxidu hlinitého poskytuje konzistentní hustotu a čisté řezy. Jedním z příkladů této rodiny je toto

Alumina Ceramic Fiber Board for Rigid Hot-Face Linings Deska z keramických vláken z oxidu hlinitého pro pevné obložení horkého povrchu Pevná izolační deska na bázi oxidu hlinitého pro stěny kouřovodu, dvířka pece a křemeny hořáků; vhodné pro horké obklady, kde záleží na stálé hustotě a čistých řezech. Zobrazit produkt →

. Nestandardní průměry, vlastní tvary a systémy smíšených materiálů jsou obvykle bodem, kdy se revize výkresu vyplatí; inženýrský tým lze kontaktovat přes technickou podporu .

Údržba a dodržování předpisů: Tam, kde izolace skutečně selhává

  • Voda je dominantním způsobem selhání. U uhlíkové oceli to znamená korozi pod izolací; na austenitické nerezi to znamená chloridové korozní praskání pod napětím. Specifikujte materiál s nízkým obsahem chloridů, udržujte opláštění utěsněné a jakékoli porušení považujte spíše za korozní než kosmetickou událost.
  • Bunda je bariérou proti počasí. Přesahy by měly směřovat mimo převládající počasí, rozteč pásů by měla odpovídat specifikaci a tmel by měl být dimenzován na povrchovou teplotu, na které sedí.
  • Ochrana personálu má svůj limit. Teplota povrchu, doba kontaktu a to, zda je povrch hladký nebo strukturovaný, jsou důležité, proto zaznamenejte předpokládaný stav kontaktu ve specifikaci namísto uvádění čísla samostatně.
  • Znovu proveďte kontrolu podle plánu. Roční tepelné zobrazování kritických sběračů a fyzická kontrola po jakékoli poruše odvaděče kondenzátu, vodním rázu nebo poškození pláště zachytí většinu degradace dříve, než se stane položkou pro odstavení.
  • Uschovejte si balíček dokumentace. Hustota, obsah výstřelu, klasifikační teplota a protokoly o zkouškách chloridů by měly být přiloženy k certifikátům materiálu; jsou to, co auditor nebo pojistitel bude po neúspěchu požadovat.

Velkoprůměrové sběrače, expanzní smyčky a tělesa ventilů se zřídka vejdou do předtvarované sekce, a to je místo, kde si flexibilní přikrývka zasluhuje své místo: obaluje nepravidelnou geometrii, toleruje pohyb a lze ji řezat na místě bez speciálního nářadí. A

Flexible Ceramic Fiber Blanket for Pipes and Furnaces Flexibilní přikrývka z keramických vláken pro potrubí a pece Jehlou děrovaná přikrývka obaluje hlavice, expanzní smyčky a těla ventilů, toleruje pohyb a řezání na místě pro nepravidelné přechody a opravy. Zobrazit produkt →

přesně vyhovuje těm přechodům a opravným zónám.

Praktický závěr není okouzlující. Seřaďte kandidátské typy podle teploty, kterou mohou udržet po dobu deseti let, odfiltrujte vše, co se blíží stropu, zkontrolujte chlorid, kde je přítomen nerez, a pak věnujte úsilí návrhu na spoje, opláštění a kontrolu místo na jiném desetinném místě v hodnotě k. Tato sekvence udržuje parní potrubí 300 °C a kouřovod 1200 °C v mezích – se stejnou disciplínou aplikovanou na dva velmi odlišné materiály.

Doporučené články
  • Jaké jsou hlavní problémy hliníkových silikátových dřevovláknitých desek?

    Introduction: Hlinitokřemičitá dřevovláknitá deska je v současné době vysoce výkonným izolačním materiálem. Hliníková silikátová dřevovláknitá deska m...

  • Jaké jsou vlastnosti hliníkové silikátové dřevovláknité desky?

    Introduction: Výrobky z hlinitokřemičitanových žáruvzdorných vláken se vyrábějí selektivním zpracováním pyroxenu, vysokoteplotním tavením, vyfukováním do...

  • Jaká je struktura keramických vláknitých desek s vysokým obsahem oxidu hlinitého?

    Introduction: 1、 Tvarované obložení pece z keramických vláken pro desky z keramických vláken s vysokým obsahem oxidu hlinitého Tvarované obložení pece z...

KONTAKTUJTE NÁS